13 Ağu 2009

The Plot Against America

Amerikalı yazar Philip Roth’un "The Plot Against America" adlı romanı son zamanlarda okuduğum en sıkı romandı.

‘Havacılık kahramanı, cumhuriyetçi ve Yahudi düşmanı Charles Lindbergh, savaş yıllarında ABD başkanlık seçimlerinde Roosevelt’e karşı yarışıp seçimi kazansa dünya ve Amerika nasıl bir yer olurdu?’ sorusunun yanıtı, New Jersey’de yaşayan orta sınıf bir Yahudi ailesinin küçük oğlunun gözünden aktarılıyor romanda, olanca berraklığı ve dürüstlüğüyle.

Roth, bağırış çağırış edebiyat dünyasını ele geçiren şen şatır taklacı güvercinlerden biri değil. Dürüst yazıyor, müdaânasız, süte su katmadan, metne kendisi sızmak yerine okur sızsın diye küçük arıklar, su yolları açarak. Kazmayla kürekle girişiyor kısacası, cicili bicili iş makinalarıyla değil. Yeteneksiz sinema eleştirmenleri gibi bitirecem ama, tarih ve edebiyat meraklıları mutlaka bir göz atmalı.

Henüz Türkçe'ye çevrilmedi ne yazık ki, Roth'un memleketteki yayıncısı Ayrıntı'ya sesleniyorum buradan; alın şunun telifini lütfen, ben çevireyim gerekirse...

5 yorum:

Adsız dedi ki...

harbi cok begenmissin. dur ben de okuyem bakam.

Tamekse Koysepete dedi ki...

Çok tembelsin gödelek seni.

medgallis dedi ki...

hadi oradan...
sen git once daniel martin' i cevir ayrintiya.

Melis Mey dedi ki...

ne plotmus arkadas 1 aydir bitmedi yav.

albi dedi ki...

Daha 15 sayfa okudum ve bana Orhan Pamuk'un Pencereden Bakmak'ini hatirlatti cok. Onun hemen bitmesine cok uzulmustum, harika oldu bu is!

Cok guzel onerileriniz varmis bu arada.