3 Kas 2011

Yürekli kız

Dış görünüşe kanmayın sağdeçlerim.

Ayıptır söylemesi köfteciye gittim bugün. Siparişimi vermiş beklerken böyle çıtı pıtı, sıska, şık trençkotlu, tiki gözlüklü bir hanım kızımız girdi mekâna. Hani meslek tahmini sorsanız ya mimar derim, ya da halkla ilişkiler uzmanı falan. Ben de insan sarrafıyım ya, kendi kendime diyorum, bu kızımız şimdi ya salata sipariş eder ya da en fazla hellim peynirli sandviç falan ister. Sen öyle san!

Geldi böyle yavaş yavaş tezgâha. Sonra düzgün bir Türkçe'yle, "Ben bir ekmek arası yürek alabilir miyim?" dedi. Yürek be oğlum, bildiğin yürek lan! Onu yiyecek kız. Hem de ekmek arası. Ben o mekâna sürekli giden adamım, yürek sattıklarını bile bilmiyorum. Neyse ki yürek gelmemiş bugün de kızımız uzun süre düşündükten sonra köftede karar kıldı.

İşte kimsenin işine yarmayacak bu anımı burada sonlandırıyor, ekmek arası yürek sipariş eden çıtı pıtı genç kızlarımızın sayılarının artmasıyla birlikte toplumdaki kadın-erkek eşitsizliğinin de bir nebze azalabileceğine dair belli belirsiz bir umut beslediğimi de açık etmek istiyorum. Kurban Bayramı yaklaşıyor şimdi, aynı kızımız mesela bayram sabahı allı pullu, kınalı bir kuzuyu tek hamleyle yere yatırıp, yeni bilenmiş Bursa bıçağını da boğazına çalıverse; hoş olmaz mı? Tamam canilik manilik ama mezbahalarımızda görmek istediğimiz hareketlerden biri olduğu muhakkak.

3 yorum:

bussballer dedi ki...

umut sarıkaya'nın güzide eseri benim de söyleyeceklerim var'ın 50. sayfasının altıncı satırının sonunda "Ben zengin göstersin diye bir buçuk yürek yedim." cümlesi aklıma geldi.

Rehavet dedi ki...

ahaha.. ben okudum onu da hatırlamıyordum vallahi, şahaneymiş rafa...

Erkek Egemen dedi ki...

Abicim bu "Yürek yiyen kız"ın romanını yazmalı. Belki sonra filmi de çekilir hem. Hattaâ en sonunda o filmin bir de porno versiyonu. İsmi de hazır zaten...