5 Eyl 2010

Cönk

1) Nihal Atsız'ın 1933 yılında Sabahattin Ali'ye yazdığı bir mektuptan alıntı:

"Sen bir zamanlar adamakıllı milliyetperverdin. Birkaç salak senin fikrini nasıl çeldi de şu zıkkıma meylettin? (...) Sana hiçbir zaman benim gibi şoven nasyonalist, faşist militarist ol demem. Fakat artık çocukça hareketlerden de vazgeçmeni tavsiye edebilirim."

İnsanın kendini bilmesi ne güzel bir şey değil mi?

2) Bugün 6 Eylül, fırıncı Yorgo Amca, manav Vasili'nin alımlı kızı Katya ya da mahallenin gençlerine kol kanat geren Koca Agop'la ilgili, onları sapır saçma idealize ettiğiniz hımbıl romantizm girişimlerini bir yana bırakın da, bu adamlar durup dururken nereye gitmiş onu bir araşıtırın hele. Bu ülkenin son 100 yılı bir utançlar silsilesinden ibaret, yenisi de kapıda bekliyor.

Türkiye'nin linç haritasını merak edenlere kaynak. (Haz. Gökhan Akçura)

3) Durup dururken aklıma geldi, yıllar önce Rehavet Havası'nun Moskova temsilcisi anlatmıştı. Urfa'da iki eleman köyden şehre gidecek kendi arabalarıyla. Elemanlardan biri kör. Köyden anayola açılan sapakta durmuşlar, yan koltukta oturan kör arkadaş Metin Şentürk'ün bıktırıcı kör şakalarından birini yapıp, "Abi sağ serbest," demiş. Direksiyon başındaki abi de gerçekten sağın serbest olduğunu düşünüp anayola fırlamış ve sağ cenahtan ilerleyen bir damperlinin darbesiyle anyayı konyayı görme fırsatı bulmuş. Neyse ki ölmemişler...

4) Umberto Eco bildiğimiz kitabın e-kitaba olan üstünlüklerini anlatırken, "kitabı camdan aşağı atarsan bir şey olmaz ama e-kitabı okuduğun zımbırtıyı atarsan parçalanır" diyor. Bu tabii öne sürdüğü gerekçelerin en yüzeyseli ama doğru değil mi?

5) Kitapseverler baksın. "Kimsenin okumadığı ama okudum diye yalan söylediği 13 kitap." Yalan yok, ben dört tanesini okudum. (İlave: Anlatım bozukluğu olmuş, kusura bakman.)

6) Savaş çığlığı atanlar baksın. Güneydoğu'da savaşmış üç gazinin anlattıkları. ("Fatih Altın sağlam gittiği askerden ‘Beni takip ediyorlar’ paranoyalarıyla döndü. Şimdi kendi adını bilmiyor, sokakta ‘Teslim ol Türkiye’ diyerek dolanıyor. ")

Hiç yorum yok: