9 Tem 2010

Düğme

Zizek'in liberal demokrasiler için kullandığı süper bi benzetme var. Otomatik asansörlerdeki kapı kapama düğmelerini örnek veriyor. Aslında tamamen "placebo" etkisi veren düğmeler bunlar. Sen ona bassan da basmasan da kapı kapanacak. Düğme sadece seni tatmin etmek için, kapının kapanması için bir şeyler yapıyormuşsun yanılsamasını sana yaşatmak için orada. Ama yine de dayanamayıp basıyorsun her seferinde.

Almanya'da son 25-30 yılın en piyasacı, en anti-sosyal yasalarını Schröder'le yeşiller, yani solcular geçirmişti. Meşhur Hartz IV hikâyeleri falan. Sosyal devletin dibine dinamit koymak sosyal demokratlara düştü. Şimdi de en anti-kapitalist, en tasarrufçu, en düzenleyici yasaları Merkel'le meymenetsiz Guido'nun liberal demokratları şeediyor. Azgın finans piyasalarına dur demek de o piyasalar iyi çalışsın diye iktidara gelen sağ muhafazakârlara düştü. Ondan sonra demokrasiymiş, seçimmiş, oymuş kaşınıp duralım biz.

Demokrasi aslında kendimize çaktırmasak da şehvetle izlediğimiz, pronografik bir zevk duyduğumuz çevre felaketlerini andırıyor. Hem zevkli, hem rahatlatıcı. Bizden uzak nasıl olsa...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

mudur birayla viskiyi karistirma sakin...cok acaip kafa yapiyi..kusuyon sonra..illet bisiy oluyo..saygilar