23 Kas 2009

Danimarkalılar


Bugün 9 Ekim Cuma, burası Gorki Park. Akşam saat 4 civarı başlayan ve dağı kazmak suretiyle ancak ilerlenebilen çeviri macerası, birinci biranın bitmesine yaklaştığım 21:07 saati itibarıyla nihayete erme sinyalleri verse de, bu notun konusu bunu bildirmek değil. Daha ziyade o kendine özgü çılgınlığı ve biricikliğiyle Woolf'u çevirmenin yer yer yarattığı ilham akınlarından birini suistimal ederek şu ak wordpad sayfasına iki satır hikmet döktürmek, sonradan nerede kullanılacağı belirsiz üç fiyakalı cümle yazıp murada ermek. Erilen murat sayısını da not etmeli Amerikalı adını unuttuğumuz abinin kısa kısasını memleket kültürüne uyarlarken, "lokalize" ederken deyim yerindeyse. "Karam yağların güzelidir"in orijinali çalıyor sanırım Gorki'de, zemin hem çeviriye, hem de hikmet çiziktirmeye müsait. Çok yaşa Hasanım Ali, bu nota iliştirmeliydim Hasanım Ali'nin hangar gibi açılmış ağzımla okuduğum Uykuların Doğusu romanını. Şimdi o hikmet cümleleri gelsin, karam yağların güzelidir, karam yağların iyisidir..."


Danimarkalılar, ağızlarını yeni doğmuş kanarya yavruları gibi açarak hikmet beklerler, pazarlarında gülümseyen yüzler satılır, adalarında alâsı yetişir, bununla öğünürler. Tuhaftır Danimarkalılar, evlerinde duvarları boş durur, beyaza boyarlar evlerini ve üst üste koydukları sandıklardan envai çeşit mobilya yaparlar kendilerine. Ah Danimarkalılar, "vur ensesine al bilgeliğini" der onlar için komşuları, onlar için neler demez ki eski komşuları. Başına buyruktur, lanettir Danimarkalılar, zapt edemezsin, durduğu yerde durmamaktır milletçe şiarları. Bitkileri ayna, çiçekleri yüksük niyetine kullanır Danimarkalılar, onlardan sorulur düş ülkelerinin asayişi. Gözü açık uyur Danimarkalılar, en çok da bundan şikâyet ederler, uykuda görmekten. Gözleri çipil, yüzleri çilli, parmakları ince olur çocukken Danimarkalılar'ın, sonra büyüdükçe bal kovanı gibi olur sırtları delik deşik, pütür pütür pütürlenir yüzleri. Sütü sever sonra Danimarkalılar, inekleri ve koyunları, uçsuz bucaksız çayırları ve bacalarından kasvet tüten dağ kulübelerini. Bunlarda geçirir kimi Danimarkalılar hayatlarının son yıllarını, aç susuz yaşarlar, dağlara bakıp doyarlar, susuzluklarını bulutlardan giderirler. Böyledir Danimarkalılar, ser verip sır vermezler, yabancıları sevmezler, evleri dar, kalpleri ince, korkuları puf olur. Âlemdir Danimarkalılar, sorana âlemin sırrını verirler susarak.

9 yorum:

PVH dedi ki...

Hic gitmedik Danimarka'ya. Hintli bir arkadasim Danimarka'da iki yil calismis. Danirmaka'da cok mutlu olmadigini cunku Danimarkalilarin "yabancilari sevmedigini" o soylemisti bana. Bu yastan sonra koca memleketin imajini bozmustu kafamdaki, hala da bozuk.

medgallis dedi ki...

şu bloga yaklaşık bir buçuk ay sonra girilmiş ilk yazıyı okuyorum ve alayına küfür ediyorum: fenerbahçeye, rehavete, woolf kaltağına.
başka sözüm yok.

Adsız dedi ki...

Merhaba Rehavet,

eger ceviri macerasindan zaman bulursan "Dänen lügen nicht"- Kuriose Geschichten aus Skandinavien- kitabini tavsiye ederim.

Ben kuzeyi severim.

sara

Rehavet dedi ki...

PVH, ben de kısa süreliğine gezmeye gittim sadece ama öyle bir durumla karşılaşmadım.. aksine kopenhag'ta yol sorduğumuz herkes gayet yardımcı oldu.. lâkin bizim birader de senin arkadaşınkine benzer bir tecrübe yaşadığını anlatmıştı kopenhag'ta bir barda demlenirken..

Medgallis, küfretmesene lan, hem top benim değil mi oğlum...

Sara, teşekkürler tavsiye için. İlgileneceğimden emin olabilirsin, son yolculuk bavullarıyla ilgili metin şahaneydi bu arada...

Adsız dedi ki...

pörfek!

Adsız dedi ki...

hello... hapi blogging... have a nice day! just visiting here....

fevri hareket dedi ki...

abi sen onu bunu birak da ezel'i izle ezel'i...
bir ramiz dayi var ki
adam ulkeyi shakespeare manyagi yapti, herkesi dostoyevsky okutmaya yoneltti...
eee ne demis ramiz dayi
Yemin etmeden bir daha düşün, çünkü sadakatla başlayan herşey
İHANETLE BİTER BİRGÜN...

Adsız dedi ki...

Bu blog çok güzel. Ama neden güncellenmiyor? İsyan edeyim mi şuracıkta?

Rehavet dedi ki...

teşekkürler hepinize.. gün dönende dönence..