5 Ağu 2009

İç Dünya Değişim Çizelgesi Çıkarma Yöntemleri: Akşamcıyla Akşamcı Olmak

Otogar bıraktığım gibiydi, İrfan da. Zaten otogarın ve İrfan’ın değişmesine yetecek denli uzun bir süre de geçmemişti aradan. Hem zaten mekânların değişmesini bilmem de, insanların günbegün değiştiğine, lâkin bu tıpkı bir çiçeğin büyümesi gibi gerçekleştiği için diğerlerinin bunu fark edemediğine inanırım. Hani şu gâvur işi doğa belgesellerinde ya da İslamcı televizyon kanallarının, yine o belgesellerden alıp da üstüne Allah’ın hikmetleriyle ilgili ağdalı bir dublaj döşediği görüntülerde, bir çiçeğin büyüyüp açmasını ve sonra da solup gitmesini hızlı gösterimde izletirler bize, ilk kez görmüşsek böyle bir şeyi şaşakalırız. Benzer bir projeyi insanlara da uygulayacak, işi gücü olmayan, cevval bir yönetmen peydah olsa, ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Ama bu yapılsa bile, yalnızca insanın dış görünüşündeki gündelik değişimlerin göze daha berrak görünmesini sağlar. Oysa, içerisi de değişir bana sorarsanız, sözgelimi İrfan’ı ele alalım. Dünkü İrfan’la bugünkü İrfan’ın aynı adam olduğunu kim iddia edebilir ki. İnsanın karakterine, huyuna suyuna, hayata bakışına, düşüncelerine, fıtratına ilişkin gündelik değişimleri yansıtmanın ya da gözlemlemenin bir yolu da var aslında:

İç Dünya Değişim Çizelgesi Çıkarma Yöntemleri: Akşamcıyla Akşamcı Olmak


Malzemeler:

- Bir adet akşamcı.
- Mebzul miktarda rakı ve sigara
- Tahta masa
- Varsa meze, yoksa beyaz peynir, yoğurt ya da mevsimine göre meyve (kavun ve karpuzla en iyi sonuçları alabilirsiniz)
- Müzeyyen Senar plağı

Yapılışı:

Akşamcıyla her akşam düzenli olarak bir araya gelinir. Denek olarak seçilen akşamcıyla aranızda tanışıklık yoksa, deneyin selâmeti bakımından en azından ilk 25-30 günlük süre boyunca, deneyi bir yana bırakarak akşamcıyı tanımaya çalışmak ve her anlattığına kafa sallamak elzemdir. Her ne kadar akşamcıdan akşamcıya değişse de; ortalama bir akşamcı söz konusu süreçte hayat hikâyesinden tutun da askerlik anılarına, en yakası açılmadık düşlerinden tutun da leyleklerin göç yolları, karpuza rakı enjekte etmenin incelikleri, insanların neden zaman zaman kaba ve zalim olabildikleri, burun boyuyla penis boyu arasındaki bağlantı, sarışın kadınlarda cilve oranının yüksek olduğuna ilişkin yaygın inanış, mütareke dönemi Türkiyesi’nin sosyo-ekonomik panoraması, sanatçıyla normal insan arasındaki fıtrat farkı ve buna benzer birçok konuya dek içinde saklı tuttuğu ne varsa döküverir masaya, haydari tabağında serinlemekte olan o şaşkın kavun çekirdeğinin tam göbeğine.

Bu süreci kazasız belasız atlatmak, o akşamlardan birinde dördüncü dubleye kaçak kat çıkarken çat diye çatlayıp ‘lanet olsun deneyine de, bilimine de’ diye haykırıp, çalışmayı yarı yolda bırakmamak zor iştir; sabır ister, anlayış ister, mide ister en çok da. Ama bir kere atlatmayagörün bu süreci, gelecek güzel günler yakındır. Bilimsel keşiflerin, ilerlemenin, terakkinin insanı coşturan, tatminlerin en dolu dolusunu yaşatan sularında yüzmeye hazırsınızdır artık.

Bundan sonra yapmanız gereken sohbetin idaresini ele almaktır. Ama bilim adamı titizliğini ve temkini elden bırakmayın, akşamcıyla akşamcı olurken akşamla gecenin kavuştuğu noktada rakı sahanlığına dikkat etmek, oniki mil sınırını aşmamak gerekiyor. Eğer bunu hakkıyla yapabiliyorsanız, karşınızdaki akşamcının iç dünya değişim çizelgesini çıkarmaya hazırsınız demektir.

Zira şeffaf bir yaratıktır akşamcı. Gecelik rakı yükünü aldığı andan itibaren baharı geç yakalamış iğde ağacı gibi boydan boya açılıverir önünüzde. Dilerseniz aynı soruları her gece sorarak, dilerseniz akşamcıyı serbest bırakıp onun çağrışım evrenini kayda geçirmek suretiyle, dilerseniz de en sevdiği anısını, en sevdiği düşünü, günün en sevdiği vaktini, en sevdiği şarkıyı her akşam sektirmeden anlatmasını sağlayarak deneğinizin iç dünyasındaki değişimleri gözlemeyebilirsiniz.

Hiç yorum yok: