8 Tem 2009

İyi lokanta

Lokanta kriterleri geliştiriyorum kendimce, boş zamanlarımda:

- İyi lokanta yemeğin üstüne mutlaka çay servisi yapar. Çayları yoksa ve siz istemişseniz, çevredeki bir çay ocağından ya da ne bileyim bir kıraâthaneden falan bulup getirirler mutlaka. Ama hiç çay vermeyen lokantadan daha kötü bir şey varsa, o da poşet çay servisi yapandır. Hele de bir bardak çaya anasının nikâhını isteyen o pahalı, şekilli kafelerde garson elinde poşet çayla masama yaklaşınca, o kafenin masalarını sandalyelerini işletmecinin kafasında kırasım geliyor. Üçüncü sayfa kahramanlarını daha iyi anlıyorum. (Bu arada hayatı boyunca hiçbir zaman 'empati' sözcüğünü kullanmamış ve kullanmayacak olanlara büyük ödül verecem, memlekette bir buçuk kaşarlı-kuşbaşılı ısmarlayacam. Ne empatiymiş arkadaş, kura kura bir hal olduk, zemberekli saate döndük lan.)

Poşet çay demişken bu arada, Aki Kaurismaki diye Finli (buna da Fin mi diyecez, Finli mi bi karar versek) bir yönetmen var. Onun şahane bir eseri olan 'Geçmişi Olmayan Adam' da pek incelikli bir poşet çay esprisi var. Beş kuruşu olmayan, ama keyfinden de ödün vermeyen kahramanımız bir kibrit kutusunun içinde kullanılmış poşet çay taşıyor ve kafeye girip ücret ödemeden bir bardak sıcak su aldıktan sonra, kibrit kutusundaki poşeti çıkarıp keyfine bakıyor.

(Aki Kaurismaki'nin seksi fotoğrafları için tıklayın. 'Ya kel olsalardı', 'Şaşırtan benzerlikler', 'Ya götleri trompet çalsaydı', 'Ünlülerin pekmez banyosu', 'Ya bizim gibi yarak kafalı olsalardı' başlıklı fotoğraf serileri de yakında Rehavet Havası'nda olacak.)

Bak şimdi, niyet neydi akîbet ne oldu arkadaş?

Neyse, iyi günler dilerim. Lokanta kriterlerine başka zaman devam edelim.

Ne oldu, konuyla ilgisiz olduğunu mu düşündün yukarıdaki görsel malzemenin? İsabet olmuş...

1 yorum:

fevri hareket dedi ki...

abicim benim bu konudaki kriterim de sudur: iyi lokanta olmanin ilk sarti "iyi ekmek + leziz yag" dir. tereyagi ya da zeytinyagi, durumuna gore...
30 yillik hayatimda bir tane iyi restaurant gormedim ki boktan ekmegi olsun..

e sorarsan asya mutfaginda ne bok yedin be birader diye, o zaman boynum kildan ince ama zaten orada olay pirinc'te....

pub ortaminin kalitesi "ne kadar surede ne kadar soguk bir bira getirildigi" ile olculebilinir.