17 Nis 2009

Alaman - 5


2. Dünya Savaşı sonrası, açlıktan kırılmakta olan Almanya'da, Lübeckli Jessica Stolterfoht, İngiliz mektup arkadaşının gönderdiği yardım malzemesine şu mektupla teşekkür ediyor:

"(...) Bunun bizim için ne anlama geldiğini bilemezsin. Gönderdiğiniz yiyecekten söz etmiyorum, hâlâ unutulmadığımızı hissetmek çok güzel. Limonu ne yapacağımıza dair uzun bir tartışmaya girdik. Küçük kardeşim Pete, hayatında hiç limon görmediği için, ne olduğunu bile bilmiyordu. Burada insanlar bir limon, bir parça çerez ya da karneyle alınmamış bir elma ya da erik görünce bile deli oluyorlar."

1 yorum:

Erkek Egemen dedi ki...

Bir de su var:

Goethe Rezepte gibi kitaplar var. Klasik periodda Weimar'da ne gibi yemekler yenridi vesaire. Orijinal, o dönemin tarifleri.

Bugün cogu kez limon ve limon suyuyla elde ettigimiz eksiligi nasil elde ediliyormus biliyor musun Sankt Gotthard tünelinijn henüz acilmadigi 1770'ler Orta Almanyasi'nda? Üzümlerin artik "koruk" mu deniyor ne deniyor, henüz yeni filizlenmisken, kücük halleri vardir ya... iste onu sikiyor ve kullaniyorlarmis! Saale vadisinin baglari sagolsun!

Enteresan ama limon denen sey bu Alaman milletinin ancak Sankt Gotthard tünelinin acilmasi ve kuzey-güney iletisiminin kolaylasabilmesinden, yani 1880'lerden sonra basta burjuvalardan baslayarak ogrendikleri bir sey. Bu arkadaslar zeytin ve zeytinyagini da Wirtschaftswunder Almanyasi'nin kücük burjuva hayatlarina kattigi kozmopolit yemek kültürü sayesinde ancak 60'lar sonunda taniyabildiler zaten.

Nitekim yapilan bir arastirma Almanya'da gastronomik aliskanliklarin gün gectikce hayvansal temelli (basta domuz yagi) yaglardan nebati kökenli, hafif yaglara evrildigini gösteriyor. (Kaynak: Der Spiegel) Yani zeytinyagi tereyagini galebe caliyor!

Bir de hazir kürsüyü bulmusken izninle Alman milletine seslenmek istiyorum:

EYYYY ALMAN MILLETI, NE ZAMAN BEZELYEYI; PATATESI KIYMAYA IKI SOGAN KIYIP SALCAYLA KAVURDUKTAN SONRA SERVIS ETMEYI ÖGRENECEKSINIZ ULAN?!

BEZELYE HASLANIP YENMEZ KI; SON DERECE LEZZETSIZ; ZEVSKSIZ... BIRAZ SEBZE PISIRMEYI ÖGRENIN KARDESIM!

(Burada ALmanlara icine bolca lahana doldurduklari kiyma hamburgerleri kakalayip kisa yoldan zengin olan ama evde börek, musakka götüren gurbetcilerimizi de üzerlerine düsen pedagojik misyonu yerine getirmedikleri icin kiniyorum.)

(Son olarak ispanak öyle marul gibi yenmez, zeytinyagli yap, kiymali yap, pirinc koy, ama bi sey yap yani... Ayrica pirinc üzerine döktügünüz o igrenc kahverengi sostan vazgecin!)