7 Mar 2009

Berlin'in işgâl evleri

Berlin'in işgâl evleri bir bir elden gidiyor. Birleşmenin ardından Doğu Berlin'deki bakımsız ve sahipsiz binaları işgâl eden ve komün hayatı süren; daha sonra buraları alternatif kültür-sanat merkezleri haline getiren gençler yaklaşık 20 yıl süren bir rüyanın ardından, Doğu Berlin'in emlak baronları ve yatırımcıların gözünde değerli arazi halini almasıyla birlikte, gerektiğinde polis zoruyla, gerektiğinde ise uzun hukukî mücadeleler sonucu bu evlerden atılıyorlar. Son olarak, turistlerin de uğrak yerlerinden biri olan kültür-sanat merkezi Tacheles'in kira sözleşmesi sona erdi ve verilen hukukî mücadeleye rağmen eninde sonunda, o şahane binası ve avlusuyla Oranienburger Caddesi'ni renklendiren Tacheles de otel ya da iş merkezi olacak.


Fotoda, "Dikkat! Kapitalist bölgeyi terk ediyorsunuz!" diyor. Berlin'in müttefikler arasında dörde bölündüğü günlerde her köşe başında görülen, meşhur "Dikkat! Amerikan/İngiliz/Fransız/Rus bölgesini terk ediyorsunuz!" tabelalarına bir gönderme.

2 yorum:

skos dedi ki...

Blogunuzun son postuna bırakılan bu mesaj, birden fazla yere yollanacağından, biraz sonra evden çıkacağımdan ve üşengeç biri olduğumdan copy pastetir.

Sevgili blog yazarı, sitenizi bir süredir gizli gizli uzaklardan takip etmekteyim. Şöyle bir proje var, katılmak ister misiniz merak ettim. Ya da yorum yaparsanız çok güzel olur, zira iyi bir fikir mi ve oluru var mıdır hala karar veremedim. Şimdiden teşekkür edip ne geyik ne ciddi olamamış bu mesajı sonlandırıyorum.

http://blog.dogacyavuz.com/2009/03/bir-bilimturku-dunya-turk-oldu.html

Erkek Egemen dedi ki...

TACHELESS DAHA 1 SENE ÖNCE LE MONDE'A HABER OLMUŞTUYOK OLACAK DEYU. SONRA BİR ARA FORMÜL BULUNDU DA BİR YIL DAHA YIRTTIYDI. NEYSE BEN BURADA BİR HIRVAT, BİR BREZİLYALI, BİR LETONLA OTURUP MUHABBET ETTİM YA, ÖLSEM DE GAM YEMEM.