12 Mar 2009

9 Mart / Mickey Spillane (1918-2006)

Miki de kim demeyin, Mike Hammer'ın yazarına haksızlık etmeyin. Mezarından çıkıp hepimizi duvara mıhlar Allahıma. Hal böyleyken, Mike Hammer da size Kemal Tahir'i ve onun yerli Mayk Hammer'ını hatırlatsın. Üstad, Spillane'nin Hammer dizisini çevirmekle kalmamış, bunlar çok tutunca birkaç tane de kendisi attırıvermiştir arada. Sahaflarda F. M. İkinci ve Samim Aşkın imzalı polisiye görürseniz kaçırmayın.

Rivayete göre Kemal Tahir, kendi uydurduğu Mayk Hammerlar'ı yazarken New York haritasını önüne koyar, Kekeç Mayk'ı gönlünce gezdirirmiş Menhetın sokaklarında. Kafka ABD'ye ayak basmadan Amerika romanı yazıyorsa, bizim Kemal Tahir'imiz de Nuyork'u görmeden Mayk Hammer yazar işte böyle. Bakın mesela New York'u anlatıyor aşağıda:

"Bu güzel şehir öyle mi? Bu taşını toprağını... Pardon toprağı laf gelişi! Namussuzda toprak filan kalmamış ya. Taşına betonuna, demirine gürültüsüne kurban olduğum it ahırını mı?"

3 yorum:

ali dedi ki...

Hımm. Kara Kitap'taki F.M. İkinci göndermesi buymuş demek. Fatih Sultan Mehmet'le(ikinci ya o da) ilişkili sandımdı hep. Tebdili kıyafet gezermiş falan hesabı.

Zeka bulmacası dergilerinden birinin editör kadrosunda da bir F.M.Üçüncü'ye rastladımdı, orda da oyun...

medgallis dedi ki...

bazi kelimeleri cok severim sebepleri cesitli olsa da; bazen fonetik olarak bazen anlam olarak.
'itham' bunlardan biridir ve icinde kullanildigi en guzel cumle kemal tahir imzali mayk hammer'leri yeniden basmaya soyunan ithaki yayinlarinin 'bu da ne?' diye eline alanin aninda gercek bir fikre sahip olsun diye yazdigi arka kapak yazilarindadir.
'aslından daha iyi olmakla “itham” edilen bu romanları mutlaka okuyun...'

medgallis dedi ki...

zeyl:vaktinde ufacik bir kagida yazdigim su notu sizin de panonuza ilistirmek isterim:
'...aslında türkiyede yayınlanan mike hammerların çoğu türk yazarlar tarafından bir gecede önlerindeki new york haritasına bakılarak yazılmış.'aslından daha iyi olmakla itham edilen' bu 'gavur işi' romanların en güzellerini f.m. ikinci müstearıyla kemal tahir yazmış.ama rekor yaklaşık iki yüz kitap ile afif yesari'de olsa gerek.oysa mike hammerin gerçek yazarı mickey spillane otuz iki kitaplık bir külliyata sahip.bunlardan otuzu polisiye ve casusluk romanı,iki tanesi ise çocuk kitabı.
bir ara dünyada casusluk romanlarının popüler olması üzerine mike'ın başını ruslarla belaya sokmasından çekinmemiş mickey spillane.'