3 Şub 2009

Foto Şipşak - 3

Foto:

Foto Şipşak:

Bıçak gibi kesti soğuk, leş kokusu gibi sokuldu ense kökümden içeriye, tir tir titretti namussuz. Faldan çıkmış bir turist eskisi gibi arşınlarken evvelce bir sapkın yazar artı milyonlarca aç turistin fır döndüğü parkeli sokakları; yaşamdaki düsturu ‘durursak düşeriz’ olan eski bir tanıdığı hatırladım, zemheriymiş karayelmiş dinlemez, yaz kış aynı incecik hırkayla gezer, onu Tozkoparan’ın delisi sananlar kaldırım taşlarına idrarıyla işlediği desenleri görünce şöyle bir durup düşünmek, ellerindeki portakal filelerini yere bırakıp kış güneşiyle birlikte yitip gidecek bu eserlere son bir kez bakmak isterlerdi.

Onun donarak ölmesi, benim onu donmak üzereyken hatırlamam, onun cesedini oturur vaziyette bulmuş olmaları, kadrajın gerisinde gözümü diktiğim adamın sokak ortasında işiyor oluşu... Tüm bunlar Tozkoparanlı bir Kafka emeklisinin gündüz sayıklamalarıdır tamam ama, o güzelim sigara içen adam eskizi, en az bir hafta daha nefasetini muhafaza etmezse ben de Kafka'nın Max Brod'u olmaya razıyım öbür tarafta.

Yaptın ulan yapacağını Prag'ın delisi, yürü artık! Durursan düşersin!

Fotoyu çeken: Rehavet
Poz veren: K.S.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Eniste lakapli baska bir kafka emeklisi hayati boyunca babasindan nefret etti. baba nefretiyle beslendi ayakta durabilmek icin. Celik gibi bukulmez bu nefret yillarca surdu. taa ki yasi ilerledikce babasina benzedigini anladigi gune dek. artik celik gibi olan nefreti babasina degil kendisine yonelmisti. Fotoya poz veren K.S. de yasi ilerledikce babasina benziyor. ama ozellikle bu fotoda cok ama cook benziyor. Ticari faliyetleri nedeniyle arasira yolu izmirdeki ogrenci evimize duserdi O.S.`nin. Elinde 35`lik rakisi agzinda cigarasi, kapinanin onunde kisa boyuna ragmen dimdik duran endami ve illa ki capkin hovarda bakislari. Aynen katiliyorum. ``Yaptın ulan yapacağını Prag'ın delisi, yürü artık! Durursan düşersin!``