8 Oca 2008

Gide gide Fowles

(Ayşe Egesoy'un sesi olsun kulaklarınızda.)
Evet sevgili rehavet-severler, hatırlayacaksınız birkaç gönderi öncesinde İngiliz yazar John Fowles'dan söz etmiş, bu değerli yazara ait bir yapıtı mercek altına almıştık. Şimdi gelin arşivlere gidip bu şöhretli yazı adamından derlediğimiz bazı bilgece sözleri birlikte okuyalım. Bakalım neler söylemiş ve nasıl söylemiş John Fowles, elbette ondan öğreneceğimiz çok şey var:

"Hepimiz şiir yazarız; yalnız şairler sözcükleri kullanır."

"Erkekler savaşmayı sever, bu onların ciddi görünmelerini sağlar. Çünkü ancak bu yolla kadınlar onlara gülmekten vazgeçer."

"Alêmde iki ırk vardır sadece: Akıllılar ve aptallar!"

"Bir yanıt her zaman bir ölüm biçimidir."

"Bütün devletler ve toplumlar faşizmin eşiğindedir. Başkalarını rahatlatmak için tek kutuplu olmaya çalışırlar. Bu yüzden faşizmin antizehiri sosyalizm değil varoluşçuluktur."

(Ulan TRT'de tanıdığı olan yok mu bu arada? Alsalar beni. 'Sevgili seyirciler, Avrupa Şampiyonası tam bir karnaval' diye girsem lafa bu yaz...)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Ayşe Egesoy'un sesi kulaklarımızda olur...Olur lakin şarkısını belirtmiş olsaydınız daha da bir makbul olurdu zannımca.hamili kart yakınımdır olaylarına da el atmış gördüm sizi sevgili sesi güzel yazarımız.