19 Ara 2007

İtalyanlar ve biz

Daha önce de yazmıştım bu Akdeniz duyarlılığı, 'ne kadar da benziyoruz birbirimize' muhabbeti hoşuma giden bir şey değil. Ortak yönlerimiz yok mu İtalyanlar'la ya da Yunanlar'la, elbette var! Ancak beni rahatsız eden şey bütün bu Akdenizlilik muhabbeti üzerinden kendimize çıkardığımız şişinme payı. Yoksa, Araplar'la da çok ortak yönümüz var, İranlılar'la da. (Hattâ İran'da, bizim Laz fıkralarını, 'Türk'ün biri bir gün...' diye anlatıyorlar. Abbas Rüstem abimizin bir filminde de vardı, 'Kirazın Tadı' olabilir.)

Neyse tıraşı keseyim, videomuza geleyim. Bir ara pek popülerdi, o dönemde izlemiştim, aklımdan çıkmış. Geçenlerde bir yerde yeniden denk geldi, hem çok eğlendim bir kez daha, hem de bakakaldım bize ne kadar uyduğuna İtalyanlar'a atfedilen yaşam alışkanlıklarının. Buyrun kendiniz görün, Bruno Bozzetto adında bir abimiz hazırlamış:

2 yorum:

fevrihareket dedi ki...

abicim bu akdenizlilik olayinin cikis noktasi sudur: kuzey avrupa'da yasayan, kendini ustun goren sut beyaz ingilizler, danish'ler, iskadinavlar vs. sormuslar "olum sizin teniniz neden kara? alt sinif misiniz siz" diye.. onlar da kilif bulmuslar "abi biz akdenizliyiz" diye.. bizim durum da bunun doruga ulasmis noktasi.. beyaz irka karsi tenimizin kavrukluguna savunmamiz olmus "akdenizlilik". oysa bizim tenimizin karaligi arap'ligimizdan gelir, kurt'lugumuzden gelir, ya da diger bi deyisle orta dogu'lulugumuzdan gelir ki bunda da gocuncak bi sey yoktur...

hele hele mersin'li 3-5 arkadasim var ki bunlarin Ege sarkilariyla akdeniz'liliklerini bir kutlayislari var ki sanirsin az sonra alacak yelkenlisini vuracak kendini ispanya koylarina.. oysa dememis miydi Kara Oglan "takalar geciyor en nazli yelkenlilerden daha guzel".. topunun a.k.

ah bu bizim avrupa ozentimiz yok mu, avrupa'nin bir parcasi olma cabamiz.. bakalim daha neler gorecegiz

ps. abi bi de bu Ege denen zatin bi askere gidis hikayesi var ki evlere senlik. Simdi bu eleman yillarca kacmis askerlikten.. jandarmalar o konser senin bu dinleti benim pesindeler.. gel zaman git zaman, atlatmis Ege birer birer kontrolleri. Yas kemale yakin demis artik vaktidir ben gideyim askere. Aksamustu 4 gibi asker ocagina teslim olmus. Ayni gun saat 5'de "28 yas ustu herkese acik bedelli askerlik"i karari cikmisti.. garibim 4 hafta yerine 72 hafta yapmisti askerligini

axel dedi ki...

fıkra kiraz'ın taıd filmindeydi. Yanılmıyorsam kamyonetin içindeki bi sahnedeydi, gerçi filmin yarısı kamyonette geçiyordu. yine yanılmıyorsam fıkranın bir kısmıda türkçeydi.