3 Ara 2007

Şerefsizim aklıma gelmemişti: Sprey prezervatif


Almanlar'a bizdeki "yüksek Alman teknolojisi" deyimini ve Alman malı ürünlerin memleketteki itibarını anlattıktan hemen sonra; Alman turistlerin beyaz çorap-sandalet ikilemesinin dimağımızda yarattığı kirlilikten de söz ediyorum ki götleri fazla kalkmasın. Ama yüksek Alman teknolojisi de yükseldikçe yükseliyor, gökleri deliyor be arkadaş.

Bakınız Jan Vinzenz Krause adında bir Alman kâşifimiz neyi keşfetmiş: Sprey prezervatif.

Diyor ki, ürünü için patent başvurusunda bulunan Krause: "Piyasadaki kondomlar (buna da kondom mu diyeceğiz, prezervatif mi, kılıf mı bi karar versek) ortalama penis boyuna göre üretilmiştir. (Ortalama penis boyunu çok merak ettiniz değil mi? 14.5 cm.) Ama dünya sathında penisi ortalamadan küçük ya da büyük olan tonla beşer var. Ben de bu standartları saptıran sapkınları düşünerek, hazır prezervatif ürettim. Aleti yerleştiriyorsun içine, basıyorsun düğmeye; anında sarıveriyor etrafını latexle ve kılıfınız hazır. Hattâ ürünün tanıtımı aşamasında da Türk arkadaşlarımın önerisiyle, 'minareyi çalan kılıfını hazırlar' sloganını kullanmayı düşünüyorum."

Patent başvurusunu yapan Krause şimdi ürünü geliştirmeye çalışıyor. Mevcut haliyle mekanizma şöyle çalışıyor. Kamaşullahı içine yerleştirip, düğmeye basıyorsunuz ve makina doldurulabilir bir kartuş aracılığıyla babanın etrafına latex sıvısı pompalıyor. Sıvı birkaç saniye içinde kuruyor ve iş bittikten sonra da normal bir prezervatif gibi çöpe atılıyor. (Engin Ardıç parantezi: Çöpe atacaksın tabii lan çemiş, yoksa sen yeniden mi kullanıyorsun?)

Şu anda en büyük sorun kuruma işleminin yaklaşık 20-25 saniye alması. Krause Amca bunu 10 saniyeye indirebilirse, dünyanın en mesûd insanı olacağını söylüyor.

Fiyatı ise azıcık tuzlu. Aletin kendisi 15-25 € arası değişecekmiş. Sizdeki aletin büyüklüğüne göre, 10 ila 20 arası prezervatif çıkaran bir kartuşun fiyatı ise 7-10 € civarında olacakmış. Yani kabaca tanesi 1 avroya denk geliyor.

Alman teknolojisi iyi güzel ama, bu bazı Almanlar'ın hâlâ nefes kesen 'mullet' saçlarla ya da yeryüzünün en kabarık permalarıyla dolaşmasını engellemiyor. Dünyanın en yüzeysel ulusunun mensubu olarak, Almanya'dan bildirdim.

Foto: Reuters

Hiç yorum yok: