3 Kas 2007

Wales yeni mi açıldı?

Milliyet Sanat dergisinin Ekim sayısında, yurt dışında kendi tercih ettiği adıyla Elif Shafak, gezip gördüğü edebiyat festivalleriyle ilgili bir yazı yazmış. İyi güzel.

Öncelikle Britanya yöresindeki Hay Festivali'nden bahsediyor, ona da hay hay. Ama daha ilk cümleden:

"İngiltere ile Wales arasında..."

Kırk yıllık Galler'i, Wales yapan Elif Shafak bir utansın; bunu düzeltmeyip aynen basan Milliyet Sanat editörü iki utansın.

Oldu olacak biz de bir dahaki tatilimizi Österreich ile Schweiz arasında bir yerlerde yapalım, nasıl şeyse bu.

Bir hatadır bu kadar büyütülmez ama bu hatayı en son yapması gereken kişi de Elif Şafak'tır; onun özel durumundan ötürü büyütüyorum arkadaş.

1 yorum:

Erkek Egemen dedi ki...

Dün gece de Flash denen iğrenç kanalda "İngiltere'nin Galler bölgesi" diye bir ifade kullanıldı. Zır cahiller.

Elif Shafak'ı benetton'a götürüp pastel tonlarda kırmızı, yeşil, mavi, mor, pembe kazaklar, etekler ve gömlekler aldırmak istiyorum. Yeryüzünün samimiyetsizlik liginde en başlara güreşen, kızının adını Zelda Şehrazat koyacak derecede bön bir oryantalist olan bu hanımefendinin toprak tonlarındaki pejmüdeliği içimi bayıyor doğrusu... Hani "bunalım" kelimesini ayağa düşüren dallamalardan bahsediyordunuz ya, "Shafak" da edebiyatçı kimliğinin streotipleştirilmesine eşsiz bir katkıda bulunan bir "şey"dir gözümde. Bir "ready-made". Gerçek olamayacak kadar "hiper-realist" bir imaj kumkuması.