15 Kas 2007

Sevenleri ayırmayın!


Knut'u duymamış olamazsınız. Geçen sene Berlin Hayvanat Bahçesi'nde doğan ve annesi reddettiği için hayvanat bahçesi çalışanlarından Thomas Dörflein tarafından bakıp büyütülen bu kutup ayısı birdenbire Berlin'in sembolü olup çıktı. Knut'un şirinliğinden gayet iyi faydalanan hayvanat bahçesi yönetimi akıllıca bir pazarlama yöntemi izleyerek tarihinin en parlak günlerini yaşadı ve Knut'u görmek için dünyanın dört bir yanından koşup gelen ayı-severler sayesinde ziyaretçi rekorları kırdı. Gazetelerde, televizyonlarda Knut'tan başka şey göremez olduk; Küçük Emrah olsa ağlak sesiyle "Bir ayıyı bile benden çok seviyorlar anne," diye mızıldardı dedik kendi kendimize.

Ama zamanla Knut büyüdü, irileşti, çirkinleşti; kısacası ayılaştı. Haliyle, Knut sayesinde ünlü olan bakıcısı Dörflein da daha dikkatli olmaya başladı onunla oynaşırken, güreşirken falan. Az daha zaman geçti ve bir yaşına yaklaşan ve şu anda 107 kiloluk devasa bir yaratığa dönüşmüş olan Knut'la oynaşması yasaklandı.

Ama gönül ferman dinlemiyor, Dörflein yönetimin aksi yöndeki kararına rağmen Knut'la oynaşmayı sürdürdü ve aşağıda görülen fotoğrafın Berlin tabloidlerinden BZ'de yayınlanmasıyla da kıyamet koptu. Hayvanat bahçesinin müdürü esip gürledi, 'böyle rezalet olmaz' diye bağırınca su aygırları bile şöyle bir dönüp 'ne oluyor lan?' dercesine baktı ve müdür bakıcının bundan böyle Knut'a yaklaşmasını katî olarak yasakladı. Ancak bu karar Knut-severlerin hoşuna gitmedi ve başta BZ olmak üzere tabloid gazeteler hemen kampanyaya başladı. "Knut'u en iyi tanıyan o, tehlikeli olduğunu düşünürse kendi bırakır zaten" mantığıyla yürütülen kampanyada, öfkeli okurlar hayvanat bahçesinin şefi Blaszkiewitz'e sesleniyor:

"Sevenleri ayırmayın Herr Blaszkiewitz!"

Hiç yorum yok: