6 Kas 2007

Pervez'le müşerref olun!

Pakistan'ın Beşiktaşlı devlet başkanı Pervez Müşerref, iktidarın elinden kayıp gittiğini görünce; sırtını dayadığı ABD'ye de güvenerek birdenbire olağanüstü hal ilan ediverdi haftasonu. Kan gövdeyi götürmüyorsa bile yakında götürecek Pakistan'da.

Darbeyle iktidara gelen bu muhteris, sözde Benazir Bhutto'ya anlaşmıştı; Bhutto'nun hakkındaki yolsuzluk suçlamaları geri çekilecek ve sürgündeki eski başbakan ülkesine dönecekti (döndü de). Ocak ayında seçimler yapılacaktı (nah yapılacak). Müşerref üniformasını çıkaracaktı falan hepsi yalan oldu... Büyük çoğunluğu Müşerref muhalifi olan hukukçuların, anayasal gerekçelerle yoluna taş koyacağını biliyordu Pervez Amca ve İslamî terörle Taliban'ı bahane ederek zaten kör topal yürüyen demokrasiyi al aşağı ediverdi.

Şimdi Anayasa Mahkemesi başkanı Muhammed Çaudri ev hapsinde tutuluyor, sokaklara inen binlerce muhalif tutuklanıyor, göstericiler olağanaüstü hal yasaları gereğince normal şartlarda sahip oldukları hakların hiçbirine sahip değiller, gazete ve televizyonlar susturuluyor ve Müşerref'in has adamı Bush da sadece, "Bak yardımı geri çekeriz ha, doğru dur," diyebiliyor. O da göstermelik bir tepki zaten. Zira bölgede güvenebileceği tek ülke Pakistan kalmış durumda ve Müşerref'i de kaybederse işler iyice boka saracağından, ses etmiyor şimdilik.

Dün bütün özel televizyon kanallarının yayını kesilmiş Pakistan'da ve devlet televizyonu da Hindistan'da gazetecilere uygulanan baskılarla ilgili bir belgesel yayınlamış. Şaka gibi.

Oysa bizim buralara uğrayınca nasıl bir sempati dalgasıyla sarılır Müşerref. Beşiktaşlı olduğu vurgulanır, formalar hediye edilir, Müşerref'i ağlatan küçük çocuk haberleri yapılır çarşaf çarşaf... Hesapça dostuz ya kaç zamandır. Bir de tabii bu şaşkınlar, Türkiye haricinde, Kuzey Kıbrıs'ı tanıyan yegane ülke sanırım. (Belki bir iki tane daha vardır.) O da ayrı muhabbet sebebi.

Alın görün Müşerref'i, üniformasız hali buysa; çıkarmasaydı neler olacaktı kimbilir...

Hiç yorum yok: