22 Kas 2007

Meyve salatası

Murat Uyurkulak İkiçeşmelik'ten bildiriyor:

"Bornova dışına taşmamız, İzmir’in İkiçeşmelik ve Eşrefpaşa semtlerini keşfettiğimiz döneme rastlar. Eşrefpaşa’daki Taş Plak Meyhanesi’ni hızlı geçeyim, zira bende hatırası pek iyi değildir. Orada terk edildim. Ama İkiçeşmelik’teki ‘tektekçi’yi rahatça anlatabilirim. Burası, yerin altında, ufacık, iki masası hariç, herkesin duvar diplerine iliştirilmiş bankolara dayanıp ayakta içtiği bir yerdi. Sadece rakı ve şarap verilirdi. Meze mahiyetinde de sadece peynir, çerez ve meyve. Tek bir defter kâğıdına, elle, kargacık burgacık yazılmış mönüleri vardı. Biz hep İzmir şarabı içerdik, şu köpeköldüren denen cinsten. Günün birinde meyve söyledik. Dörde bölünmüş bir elma ile dörde bölünmüş bir portakal getirdiler sadece. Afiyetle yedik. Mönüye öylesine bakarken, arkadaşın dikkatini bir ibare çekti. Şöyle yazıyordu mönüde: Meyve: 3 lira. Meyve salatası: 5 lira. Salatayı merak ettik, ondan da söyledik. Dörde bölünmüş bir elmayla dörde bölünmüş bir portakal getirdiler. Tek farkla: Kabukları soyulmuştu."

"Tol" ve "Har" romanlarıyla dikkat çeken Uyurkulak'ın kişisel meyhane tarihçesini anlattığı yazıdan aldım yukarıdakini. Yazının tamamı şurada.

"Tol", darmadağın eden, adı gibi kuvvetli, tok, mideye aparkat ayarında bir romandı. İleride 2000'li yılların en iyi Türkçe romanları arasında sayılmazsa, edebiyattan istifa edeceğim. Arada zaman geçmemiş olsa, uzun uzun yazmak da isterdim hakkında.

İkinci romanını ise, evdeki "Har"cıdan sıra gelirse okuyacağım.

Hiç yorum yok: