15 Kas 2007

Grev var!


Almanya, demiryolu işçilerinin greviyle çalkalanıyor. Özellikle, Makinistler Sendikası GDL'nin çok güçlü olduğu Doğu Alman eyaletlerinde hayat durmak üzere desek yeridir. Deutsche Bahn'la (Alman TCDD'si) yapılan ücret pazarlıklarının ilerlememesi üzerine bir süredir ufak eylemler halinde devam eden grev bugün ilk kez bütün ülkeyi etkileyecek boyuta ulaştı. Yolcu trenlerinin yüzde 30'u çalışmazken, yük trenlerinin durması birçok endüstriyi de olumsuz etkiledi. (Audi'nin Brüksel'deki fabrikasında üretim durmuş, Almanya'da gelmesi gereken parçalar fabrikaya ulaşmadığı için.)

Büyük şehirlerde herkes arabalara hücum edince Almanya'da görmeye alışık olmadığımız türden trafik sıkışıklıkları yaşandı. DB, yolcuların mağdur olmaması için ek otobüs seferleri ve sınırlı sayıda tren seferi koydu.

Grev Cumartesi günü sona erecek ancak sendikanın durmaya niyeti yok. Sendika adına konuşan bir yetkili, "Eğer talepler karşılanmazsa, sonsuza kadar grev yapabiliriz," demiş.

Sendika, diğer demiryolu işçileriyle yapılan anlaşmayı reddediyor ve yüzde 4,5 zam alan diğer işçilerin aksine, yüzde 31 oranında zam talep ediyor ve meselenin yakın zamanda çözülmesi de beklenmiyor.

Foto: AP

Hiç yorum yok: