2 Kas 2007

Bir Remzi Ünal polisiyesi


En sonunda muvaffak oldum Bir Remzi Ünal polisiyesi okumaya.

Son zamanlarda hayatımıza giren Türk özel dedektiflerden biri Remzi Ünal. Hafiyesi Mayk'ın fiyakası yok belki onda ama zehir gibi kara mizah anlayışı, ancak İstanbullu bir özel dedektifin kullanabileceği yöntemleri ve yalnızca dedektiflere yakışan yakıcı bir yalnızlığı var.

Remzi Ünal, Türk edebiyatında özellikle 90'lı yıllardan itibaren sayısı artan iyi polisiye yazarlarından Celil Oker'in yarattığı bir karakter.

Öncelikle şunu belirteyim: Polisiyeden her laf açıldığında savunmaya geçen, polisiye tutkusunu temize çıkarmaya çalışanlardan değilim; böyle yaparak polisiye edebiyatın ikinci mevkii imajının daha da yerleşik hale getirildiğini düşünürüm. Polisiye sevmenin açıklanacak bir yanı yoktur. (Polisiye edebiyat demiryolları gibidir, refah ve umran tevlid eder.)

Gelelim okuduğum ilk Remzi Ünal polisiyesi olan Kramponlu Ceset'e.

Bu kitapta Oker'in başarısı, bu türün bildik numaralarını coğrafyaya özgü olarak yerelleştirmesi değil aslında. Yoksa McDonalds'ın Türkiye'de ayran satmasından bir farkı olmaz. Aksine tüm bunları başkalaştırıyor Celil Oker ve su gibi akan diliyle ancak İstanbullu bir özel dedektifin başından geçebilecek şeyleri anlatıyor bize. İstanbul romanda fon değil, nabız gibi attığını hissediyorsunuz sayfanın gerisinde. Remzi Ünal o sinir bozucu sakinliğiyle Bebek'ten Ayazağa'ya; Levent'ten Küçükarmutlu'yu İstanbul'un altını üstüne getirirken; siz de yanına yaklaşınca büyüsü bozulacak diye korktuğunuz için, hep uzaktan takip ettiğiniz o kenar mahalle kızını izler gibisiniz. Celil Oker, taviz vermeden yazıyor, soğuk, yer yer usandırıcı bir mesafe var okuruyla arasında ve bu da Kramponlu Ceset'i iyi bir polisiye roman yapıyor.

Remiz Ünal'ın her kitapta başkalaşım geçiren hal beyanını, serinin ilk kitabındaki şekliyle aktararak bitiriyorum:

"Şu Hava Kuvvetleri'nden müstafi, THY'den kovulma, kendine saygısı olan hiç bir 'frequent flyer'ın adını bile duymadığı sekizinci sınıf charter şirketlerinde bile tutunamayan, sayenizde MS Flight Simulator'un Cessna'sını bile adam gibi indirmekten aciz eski pilot, ex-kaptan, nevhuzur özel detektif Remzi Ünal."

Hiç yorum yok: